Różne epoki literackie w szkole średniej
10 czerwca 2022

Język polski jest takim przedmiotem, który pozwala zapoznać się z różnymi epokami literackimi. Od samego początku aż do czasów współczesnych. Tak, uczniowie poznają nawet dzieła, jakie związane są ze starożytnością. Może nie było ich tak dużo, jak jest teraz, ale trzeba przyznać, że jest o czym mówić. Wiele takich utworów literackich z różnych epok, uczniowie poznają w szkole średniej. Dlaczego to właśnie wtedy położony jest tak mocny akcent na to, aby poznać różne dzieła? Ponieważ to właśnie czas, kiedy młodzież przygotowuje się do egzaminu dojrzałości. Pomocna w tym będzie (w nauce do matury) także seria oblicza epok klasa 3 (nie zwlekaj z zakupem – szybka wysyłka i tani asortyment).

Część pierwsza podręcznika

Mówiąc o tej serii, należy dodać, że każda klasa ma swój osobny podręcznik. W klasie trzeciej – jak można się domyślić – spotyka się z częścią trzecią, która na dodatek została podzielona na dwie kolejne części. Pierwsza to “Oblicza epok 3.1. Język Polski. Podręcznik. Klasa 3. Część 1. Liceum i technikum. Zakres podstawowy i rozszerzony”. Autorami są Dariusz Chemperek, Dariusz Trześniowski i Adam Kalbarczyk. W środku omawiane są najważniejsze dzieła takich twórców, jak Fiodor Dostojewski, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Stefan Żeromski, Władysław Reymont. W środku można znaleźć różnorodne fragmenty utworów literackich, jakie związane są z ich właśnie epoką.

Część druga podręcznika

Wydawać by się mogło niemożliwością, że w ciągu jednego roku szkolnego, da się przerobić dwa podręczniki. I to na dodatek ten rok szkolny, który dla wielu uczniów (jacy mają trzyletnie liceum) jest zdecydowanie krótszy. Jeżeli ma się dobrego nauczyciela, to tak się da i uczniowie dowiedzą się, jakie treści znaleźć można w “Język polski. Oblicza epok. Podręcznik. Klasa 3. Liceum i technikum. Zakres podstawowy i rozszerzony. Część 2”. Autorami są te same osoby, jak przy części pierwszej. W środku można spotkać się nie tylko z dziełami literackimi, ale również z wieloma reprodukcjami obrazów, jakie zostały stworzone w tym właśnie okresie.